Молдова на парламентських виборах вибирає між Європою та Росією

Лише в цьому році Європейський Союз надав Молдові візовий режим та створив зону вільної торгівлі, тоді як Росія заборонила імпорт молдовського вина та продукції.

Молдова готується зробити одне з найважливіших рішень щодо майбутнього своєї країни. На парламентських виборах у неділю, 30 листопада, громадяни мають вирішити, яким політичним шляхом рухатись далі: піти під європейське крило чи повернутися у зону російського впливу.

Комуністи та соціалісти вважають, що євроінтеграція не розв’яже усіх проблем країни. Їхні опоненти з ліберально-демократичної партії на чолі з прем’єр-міністром Юріє Лянке запевняють: альтенативи Європі немає.

За даними соціологічних опитувань, рейтинги найбільших партій мають майже однакові. При цьому, чимало людей за день голосування ще не визначились. За словами соціологів, вирішальним фактором під час голосування стане явка виборців.

Очільник Кабміну Лянке чимало зусиль приклав для зближення Молдови з Європейським Союзом. Зокрема, влітку цього року Молдова з Євросоюзом підписали угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі. Крім того, незважаючи, що Молдова є однією найбідніших країн Європи, з квітня цього року молдаванам дозволили їздити до країн Шенгенської зони без віз.

Реакцією Росії на зближення Молдови з ЄС стали економічні санкції. Москва заборонила імпорт молдовського вина, фруктів, овочів та м’ясних продуктів.

Прихильники Росії нищівно критикують правлячу коаліцію, зокрема, вказують на кризу у Грецїї та Болгарії і великий рівень безробіття в ЄС.

Напередодні суд Молдови заборонив одній із проросійськіх партій «Патрія» брати участь у парламентських виборах 30 листопада. Офіційна причина – фінансування з-за кордону. Цю політичну силу фінансує російський бізнесмен молдовського походження Ренато Усатий, який має амбіції очолити новообраний проросійський уряд Молдови.

Ця заборона з’явилася після звинувачень «Патрії», що та намагається виконати план Москви із дестабілізації ситуації в Молдові за українським сценарієм.

У п’ятницю Ренато Усатий втік з країни до Москви. Сам він заявляє про небезпеку бути заарештованим проєвропейським урядом.

Загалом участь у парламентських виборах в Молдові беруть 20 політичних партій і кілька незалежних кандидатів.