У Греції відбудуться позачергові вибори

Парламент Греції не зміг обрати президента під час третього туру голосування, який є останнім.

За цим має послідувати розпуск парламенту і дострокові вибори.

За єдиного кандидата – колишнього єврокомісара з охорони навколишнього середовища Ставрос Дімас, якого висунув прем’єр-міністр, – проголосували 168 з 300 депутатів. Щоб стати президентом, необхідно набрати 180 голосів.

Уряд не зміг заручитися підтримкою двох невеликих партій – «Незалежні греки» та «Ліві демократи».

Економіка Греції поступово відновлюється після шести років рецесії. Однак греки невдоволені заходами жорсткої економії, які впровадили декілька років тому.

Ліва партія СІРІЗА, яка лідирує в опитуваннях, заявляє, що готова переглянути умови отримання допомоги від ЄС і МВФ.

Попри те, що рівень безробіття в Греції трохи знизився з рекордних 28%, зафіксовані цього року, він як і раніше надзвичайно високий – на рівні 25,5%.

Новина, що парламент не зміг обрати президента, призвела до падіння грецьких фондових індексів: акції грецьких компаній впали на біржі на понад 11%.

Інвестори почали розпродавати десятирічні держоблігації та підняли процентну ставку до 9,7%.

Це нагадало про кризу 2010 року, коли ставка зросла до 11%.

Після того європейські країни витратили приблизно 240 млрд євро, щоб допомогти Греції виплатити борги. В обмін на це в країні ввели заходи жорсткої економії.

Вийти з кризи

Згідно з конституцією країни, парламент має бути розпущений протягом десяти днів і призначені дострокові парламентські вибори.

Після безрезультатного голосування прем’єр-міністр Греції Антоніс Самарас оголосив, що вибори відбудуться 25 січня.

«Країна не може витрачати час», – сказав він у своєму телезверненні.

Прем'єр Греції

Коаліційний уряд на чолі з паном Самарасом прийшов до влади в 2012 році.

Лідер партії СІРІЗА Алексіс Ципрас назвав майбутні вибори «історичним днем для грецької демократії», а лідер партії «Незалежні греки» Паннос Камменос заявив, що епоха, в якій пан Самарас і його партнери по коаліції «здали» суверенітет Греції, наближається до кінця.

Європейські чиновники дали зрозуміти, що хотіли би, щоб Греція продовжила реформувати свою фінансову систему і не припиняла режим жорсткої економії, як пропонує СІРІЗА.

Європейський центральний банк заявив, що не втручатиметься у демократичний процес в Греції, проте відзначив «вражаючий прогрес» країни в реформуванні економіки та управлінні фінансами.

Єврокомісар з економічних питань П’єр Московісі заявив, що для майбутнього процвітання Греції в єврозоні грецькі виборці і політичні лідери повинні забезпечити підтримку реформ економіки.

Напередодні міністр фінансів Німеччини Вольфанг Шойбле заявив, що кожен новий уряд має виконувати домовленості своїх попередників.

Хоча підтримка СІРІЗА останнім часом скоротилася, на фінансових ринках і серед чиновників ЄС зберігається побоювання, що новий грецький уряд може відмовитись від реформ у майбутньому.