Перлина України: Карпатський біосферний заповідник

На території України є багато цікавих місць, але за привабливістю та унікальністю Карпатський біосферний заповідник, який знаходиться в самому серці Карпат, безсумнівно, вартий особливої уваги.

Тут можна підкорити найбільші вершини України і побачити високогірні озера, вимираючи види тварин та рослин. Тому якщо ви любите відпочинок у горах, то обов’язково відвідайте це місце, пише ua.igotoworld.com.

Історія заповідника

Карпатський заповідник було створено у 1968 році в Закарпатській області для збереження унікальної природи Карпат від згубної діяльності людини. Тепер площа всього природоохоронного середовища займає 53630 га. А з 1992 року заповідник входить до міжнародного переліку біосферних резерватів ЮНЕСКО.

Його площа включає в себе:

  1. Чорногірський масив;
  2. Свидовецький масив;
  3. Кузій-Трибушанський масив;
  4. Мармороський масив;
  5. Угольсько-Широколужанський масив;
  6. Долину нарцисів.

До заповідника також включені ботанічні заказники «Чорна гора» і «Юлівська гора». На їхній території можна зустріти все різноманіття природи Східних Карпат.

Що можна подивитися в Карпатському біосферному заповіднику

Чорногірський масив

На території цього масиву розташовується всі шість двотисячників: Гутин Томнатик (2016 м), Петрос (2020 м), Піп Іван Чорногірський (2028 м), Бребенескул (2035 м), Ребра (2001 м), а також найвища вершина України – Говерла. Відомий масив високогірними озерами, одне з таких – Несамовите. Тут знаходиться озеро Бребенескул – найвище високогірне озеро, яке утворилося на висоті 1801 м.

Свидовецький масив

Свидовецький хребет відомий чудовими краєвидами, озерами, унікальною флорою і фауною. Увінчує його гора Близниця (1883 м). Найбільшою окрасою цих місць є букові ліси, що піднімаються до висоти 1380 м. Тут можна зустріти і цікаві лікарські рослини, зокрема арніку, яка є цінною у лікуванні багатьох хвороб.

Кузій-Трибушанський масив

Займає площу на південному відрогові Свидовецького хребта. Відомий вершинами: Темпа (1089 м), Менчул (1242 м) і Лисина (1409 м). Саме у цьому масиві розташувався географічний центр Європи. Біля кордону із Румунією у селі Ділове Рахівського району встановлено геодезичний знак про це.

Мармароський масив

Розташований на північному схилі Рахівських гір. Найвищою вершиною є гора Піп Іван Мармароський (1936 м). Через стрімкі і вузькі каньйони масив у народі отримав назву «Гуцульські Альпи». Місцями в горах є скелі, вершинами хребта проходить кордон з Румунією. На території масиву є старі штольні, яким кількасот років і в яких живуть понад десять видів кажанів.

Угольсько-Широколужанський масив

Розміщений на південній частині хребта Красна. Вершинами масиву є Угольська Плеша (1108 м) і Поганська Кичера (1092 м). Тут знаходиться великий масив букових пралісів, територія якого налічує понад 10 тис. га. Вражаючими є карстові печери та карстовий міст, що знаходиться неподалік села Мала Уголька.

Карстовий міст – це величезна арка у вапняковій скелі Чур, яка, на думку вчених, утворилася ще тисячу років тому. До моста важко дістатися, але це не лякає туристів. Тут розмістилася найбільша печера Карпат – Дружба, сумарна довжина усіх ходів якої налічує близько одного кілометра.

Долина нарцисів

Це єдине місце у Карпатському заповіднику, яке репрезентує гірську долину. Долина нарцисів находиться в урочищі Кіреші, всього за 4 км від міста Хуст. Особливістю долини є те, що за звичайних умов нарцис вузьколистий не росте на такій низькій висоті, цей вид росте у високогір’ях Альп. Це, безсумнівно, можна назвати чудом природи, коли опиняєшся у цьому дивовижному місці, то захоплює дух від незчисленної кількості нарцисів.

Рослини і тварини заповідника

Дуже багата флора і фауна представлена на цій території, не дарма ж вона отримала статус заповідника. Тут можна побачити тварин та рослин, які числяться як вимираючі види. Природна флора представлена 2864-ма видами, з яких 131 включено до Червоної книги України.

Ліси в горах переважно букові, хвойні, смерекові, дубові, грабові. Неповторну красу навесні створюють квіти, а саме дзвоники альпійські, нечуй-вітер, сугайник, золотий коник, айстри, фіалки. У червні цвітуть яскраво-червоного кольору квіти рододендрона східнокарпатського (у народі більше поширена як червона рута).

Фауна вражає своєю різноманітністю, всього налічує 4383 види. До Червоної книги занесено 75 видів і 20 видів включено до Європейського червоного списку. Можна зустріти таких тварин: нориця снігова, тинівка альпійська, олень, рись, ведмідь бурий, козуля, вовк, лісовий кіт, сова сіра.

Цікавий факт: в горах проживає аж 21 вид кажанів.

Як доїхати до Карпатського заповідника

Карпатський біосферний заповідник (КБЗ) розташований на території Рахівського, Тячівського, Хустського та Виноградівського районів Закарпатської області, адміністрація заповідника розміщена у місті Рахів. До природоохоронної території можна дістатися з Києва, Львова та Івано-Франківська залізницею до Рахова. Далі вам необхідно пересісти на автобуси, які відправляються з автовокзалу. Вони довезуть вас саме до того місця заповідника, яке вас цікавить найбільше.

Відвідайте це надзвичайне місце природи України, яке є перлиною Карпат. Приємного відпочинку!