Енергія на вагу золота

В умовах дорожнечі енергоресурсів найменша економія їхнього споживання заощаджує значні кошти. Саме тому міська влада встановлює чіткий облік енергоспоживання бюджетних закладів столиці. Це сприятиме попередженню перевитрат з міського бюджету на освітлення та опалення цих установ та організацій, а також стане передумовою для впровадження автоматизованої системи обліку споживання енергоносіїв.

Нагляд зекономить мільйони

Як повідомили «Хрещатику» в комунальному підприємстві «Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях міста Києва» (КП «ГВП»), до кінця 2013 року всі бюджетні заклади столиці будуть задіяні в оперативному моніторингу енергоспоживання.

Система працює наступним чином: двічі на тиждень показники споживання електрики, тепла, холодної води та внутрішньої температури у приміщеннях знімають в ручному режимі й заносять до бази даних через мережу Інтернет. Результати аналізують і проводять відповідні коригувальні дії, що дає змогу попередити перевитрати енергоресурсів та, відповідно, бюджетних коштів на їх оплату.

За даними КП «ГВП», наразі моніторинг вже працює в понад 1100 закладах освіти та медицини Києва, що складає майже 70 % від їх загальної кількості.
Це дало змогу, зокрема, впродовж 2011-2012 років попередити перевитрати бюджетних коштів у сумі майже 5,7 млн грн. Крім того, завдяки забезпеченню особливого режиму енергоспоживання протягом шкільних канікул 2011-2012 рр. зекономлено теплової енергії на суму в 11 млн грн.

Систему енергомоніторингу започаткували ще 4,5 року тому в Кам»янець-Подільському. Це дозволило зекономити 14 % витрат на оплату енергоносіїв, що використовують бюджетні установи. «Приміром, якщо школа споживає 500 кВт/год на день, а моніторинг раптом почав показувати більше без об»єктивних на те пояснень (наприклад, проведення додаткових заходів у школі), то слід шукати причину. В нас був випадок, коли зламався лічильник і почав крутити самохід, а енергомоніторинг дозволив швидко виявити проблему та припинити безпідставне нарахування кіловатів»,- розповів «Хрещатику» завідувач відділу енергозбереження Кам»янець-Подільської міської ради Юрій Лягутко.

Майбутнє – за режимом реального часу

Оперативний моніторинг енергоспоживання є передумовою для впровадження автоматизованої системи обліку споживання енергоносіїв у всіх бюджетних закладах столиці, пояснили «Хрещатику» в КП «ГВП». Наразі столиця шукає кошти для впровадження такої системи, що дозволить контролювати споживання енергоресурсів в режимі реального часу.

Автоматизація процесу зняття показників із лічильників обліку теплової енергії передбачає встановлення цих приладів, заміну морально застарілих вузлів обліку електроенергії та холодної води в комплексі з упровадженням програмного забезпечення.

За попередніми розрахунками, на ці заходи необхідно майже 50 млн грн.

Збільшити ж ефективність зняття показників у ручному режимі наразі можна за рахунок щоденного режиму збору даних, фіксації чіткого періоду, коли можна занести цифри до бази даних. Це обумовлює більшу точність підрахунків, пояснює пан Лягутко.

Фахівці київського КП «ГВП» також розробили Методику визначення базових рівнів теплоспоживання закладів бюджетної сфери. За словами головного інженера підприємства Вадима Литвина, визначення базового рівня здійснюється, аби контролювати стан енергоспоживання для недопущення перевитрат та визначення обсягу економії від упровадження енергозберігаючих заходів.

Методика стане в нагоді під час розробки енергетичного сертифіката будівлі, який дозволить визначити клас її енергетичної ефективності, а також допоможе встановити об’єктивні ліміти енергоспоживання.

Експерти розцінюють введення енергомоніторингу в столиці як позитивний крок, що наближує нашу енергетичну систему до стандартів Євросоюзу.
«Сам факт введення такої системи є позитивним напрямком, оскільки він відповідає західним стандартам управління енергоспоживанням міста. Як підписант Угоди мерів, Київ узяв на себе добровільне зобов’язання – підвищення енергоефективності. Тому така система є першим кроком на шляху до заощадження енергії. Це зменшить витрати міського бюджету на комунальні послуги і дозволить оперативно реагувати на позаштатні ситуації та можливі аварії»,- прокометував «Хрещатику» Роман Ніцович – керівник програм аналітичного центру «Діксі Груп», який займається питаннями енергетики та енергетичної політики.


Источник